Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
8. Sınıflar Seviye Belirleme Sınavı (SBS) Sonuçları Açıklandı
12.7.2013  -SBS ve OYP sonuçları: www.meb.gov.tr    https://e-okul.meb.gov.tr
Orta Öğretime Geçiş Sistemi 8. Sınıflar 2013 Yılı Sayısal Bilgileri
Ortaöğretime Geçiş Sistemi Sınavı 2013 Yılı Orta Öğretim Yerleştirme Puanında (OYP) Göre İlk 10'a Giren Öğrenciler
. 2013 Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme E-Kılavuzu

8. Sınıflar Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ve Ortaöğretime Yerleştirme Puanı (OYP) Sonuçlarına İlişkin MEB Açıklaması:

SBS ve OYP sonuçları 12 Temmuz 2013 tarihi itibariyle www.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde yer alan e-Okul veli bilgilendirme sayfasında yayınlanmaya başlandı.
Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.
OYP'ye göre yapılacak tercih ve yerleştirme işlemlerinde, geçmiş yıllara göre bazı farklı uygulamalar söz konusu olduğundan, okul müdürleri, veliler ve öğrencilere rehberlik eden diğer yetkililerin, http://oges.meb.gov.tr adresinde yayınlanan tercih ve yerleştirme e-kılavuzunu dikkatlice okumaları gerekmektedir.
Özellikle, Tercih Listesinin bir kez düzenleneceği, daha sonra ikinci bir tercih ve/veya düzeltme işlemi yapılmayacağı, tüm yerleştirme işlemlerinin bu tercihe göre yapılacağı dikkate alınarak tercihlerin özenle ve dikkatle yapılması gerekmektedir.

Buna göre yerleştirme işlemleri için dikkat edilecek hususlar;

1)  OYP'si 201 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecektir.
2)  Yerleştirme işlemleri için tercihler 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.
3)  Yerleştirme işlemleri için öğrenciler en fazla 10 (on) tercih yapabileceklerdir.
4) Tercih başvurusu sadece 1 (bir) kez yapılacağından ve başvuru işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden, tercihler, öncelik sırasına ve http://oges.meb.gov.tr ile https://e­okul.meb.gov.tr  internet adreslerinde yayımlanan bir önceki yıl okul taban puanlarına dikkat edilerek yapılmalıdır.
5)  Elektronik ortamda tercih yapacak veliler, tercihleri http://www.meb.gov.trhttp://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapacaklardır.
6)  Elektronik ortamda tercih yapamayan veliler, tercih ve yerleştirme e-kılavuzunda yer alan "Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu"nu doldurup imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edeceklerdir.
7)  Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacaktır. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacaktır.
8)  Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr , http://oges.meb.gov.tr  ile https://e-okul.meb.gov.tr  adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacaktır.
9)  Okulların kayıt -kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler "2013 Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu"nun II. Bölümünde açıklanmaktadır. Tercih işlemleri için bu bölümün dikkatlice incelenmesi gerekmektedir.
10) Yerleştirme işlemi yapılarak öğrencilerin asıl ya da mülakat hakkı kazandıkları tercihleri belirlendikten sonra, herhangi bir tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştikleri tercihten daha üstteki tercihleri ile herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrencilerin tüm tercihleri dikkate alınarak yedek yerleştirme yapılır. Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler birden fazla tercihine yedek olabilir. Yedek yerleştirme yapılacak okulların kontenjan sayıları, asıl kontenjan sayısının 3 katı alınarak belirlenecektir.     
11) Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asıl hem yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asıl olarak ve bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilirler. Bazı öğrenciler ise hiçbir tercihinde asıl ya da yedek olamayabilir.
12) Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin sonuç bilgilerinde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asıl olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacaktır. Veliler https://e­okul.meb.gov.tr adresindeki "Veli Bilgilendirme Sistemi"nden sürekli olarak bilgilendirilecektir. Bu nedenle velilerin belirtilen internet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.
13) OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 06 Ağustos 2013 tarihinde http://www.meb.gov.tr  ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecektir. Öğrenciler TC kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir.
Asıl kayıt dönemi;

Yerleştirme sonuçları açıklandığında tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenci, 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17:00'ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir.
Asıl listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17:00'ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybedeceklerdir.
Yedek kayıt dönemi;

Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 16 Ağustos 2013 saat 19:00'dan itibaren boş kalan kontenjanlara yedek listeden yedeklik sırası dikkate alınarak kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecektir. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilecektir.
Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17:00'ye kadar kayıt yaptırmak zorundadır. Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjanlara sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını kaybedeceklerdir.
Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi, 26 Ağustos 2013 saat 17:00'ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. 19-26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19:00 da açıklanacaktır.
26 Ağustos 2013 saat 19:00 itibariyle kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 29 Ağustos 2013 saat 17:00'ye kadar devam edecektir.
Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen, yerleştirildiği hâlde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabileceklerdir.
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okulların açık kalan kontenjanlarına Ortaöğretime Yerleştirme Puanına (OYP) göre merkezi sistem üzerinden ön kayıt yolu ile 9-16 Eylül 2013 tarihleriarasında"2013 Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu"nun 2.9. maddesinde yapılan açıklamalar ve uygulama takvimi çerçevesinde öğrenci alınacaktır.
Yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, verilen kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybederler. Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak düşer.
Buna göre 2013 yılında yapılan sınav ve son üç yılın yıl sonu başarı puanlarına göre ilk 10 sırayı alan öğrencilerimiz ile sayısal veriler ekte belirtilmiştir. 
Veli ve öğrencilerimiz her türlü soruları için Alo 147 hattına 7 gün 24 saat başvurabilirler. Tüm öğrencilerimizin başarılarının devamını dileriz.

ORTAÖĞRETİME YERLEŞTİRME SİSTEMİ 8. SINIFLAR SAYISAL BİLGİLER
Tüm Soruları Doğru Yapan Öğrenci Sayısı                                                                      110
Ortaöğretime Yerleştirme Puanı 500 Olan Öğrenci Sayısı                                          16
2013 SBS’ye Giren Öğrenci Sayısı                                                                                   1.112.604
2013 OYP’ye Göre Tercih Yapabilecek Öğrenci Sayısı (201 puan ve üzeri)              1.049.293
2013 OYP’ye Göre 1. Olan Öğrenci Sayısı                                                                     16
2013 OYP’ye Göre 2. Olan Öğrenci Sayısı                                                                     1
2013 OYP’ye Göre 3. Olan Öğrenci Sayısı                                                                     1

Ortaöğretime Geçiş Sistemi Sınavı 2013 Yılı Orta Öğretim Yerleştirme Puanında (OYP) Göre İlk 10'a Giren Öğrenciler
S.NO ADI SOYADI IL ILCE OKUL ADI OYP P. BAŞARI S.
1 Zehra Betül ŞEN Manisa Manisa Merkez Özel Şehzade Mehmet Ortaokulu 500 1
2 Eylül TİFTİKÇİ Eskişehir Tepebaşı (Merkez) Özel Çağfen Ortaokulu 500 1
3 Eda ERTAV Eskişehir Tepebaşı (Merkez) Özel Çağdaş Ortaokulu 500 1
4 İrem TELLİOĞLU İstanbul Zeytinburnu (Merkez) Özel Cevizlibağ Doğa Ortaokulu 500 1
5 Emir Hıfsı ÖZTOPRAK Konya Meram (Merkez) Özel Meram Diltaş Ortaokulu 500 1
6 Çağlan TURGUT İstanbul Fatih (Merkez) Özel Oğuzkaan Ortaokulu 500 1
7 Tarık Berdan KÖROĞLU Diyarbakır Bağlar (Merkez) Özel Diyarbakır Bahçeşehir Ortaokulu 500 1
8 Arda Tibet KAYA İstanbul Üsküdar (Merkez) Özel Bilfen Çamlıca Ortaokulu 500 1
9 Büşra EROL İstanbul Zeytinburnu (Merkez) Özel Cevizlibağ Doğa Ortaokulu 500 1
10 İhsan UYAN Zonguldak Ereğli/Zonguldak Özel Yıldırım İzmirlioğlu Ortaokulu 500 1
11 Mustafa YILMAZ Kütahya Tavşanlı Tavşanlı Özel Yıldız Ortaokulu 500 1
12 Bora DEMİRAL İstanbul Üsküdar (Merkez) Özel Bilfen Çamlıca Ortaokulu 500 1
13 Gökhan Yavuz BAYRAM İstanbul Üsküdar (Merkez) Özel Bilfen Çamlıca Ortaokulu 500 1
14 Ayşe Esin GEZER İstanbul Üsküdar (Merkez) Özel Bilfen Çamlıca Ortaokulu 500 1
15 Lara ÖZDEN Aydın Söke Vakıfbank İlkokulu 500 1
16 Burak Kaan BAŞAR Gaziantep Şehitkamil (Merkez) Özel Gaziantep Koleji Vakfı Ortaokulu 500 1
17 Şeyma Nur TANRIVERDİ Kocaeli Gebze Özel Bilge Ortaokulu 499.865 2
18 Mehmet Aktan AKPINAR Bursa Nilüfer (Merkez) Özel Şahinkaya Özlüce Ortaokulu 499.835 3
19 Mustafa Kaan ÜLTEMEK İzmir Karabağlar (Merkez) Özel Yamanlar Ortaokulu 499.775 4
20 Barış Efe PEHLİVAN Diyarbakır Kayapınar (Merkez) Özel Yeni Ortadoğu Ortaokulu 499.605 5
21 Kerem YILMAZ Bursa Nilüfer (Merkez) Özel Bursa Sınav Ortaokulu 499.59 6
22 Anılcan UÇAR Tekirdağ Çorlu Atatürk Ortaokulu 499.555 7
23 Mehmet Selim MERTOĞLU Elazığ Elazığ Merkez Özel Yavuz Selim-Güzide Hanım Ortaokulu 499.51 8
24 Kerem ÖZENÇ İstanbul Maltepe (Merkez) Özel Marmara Ortaokulu 499.44 9
25 Lale Leman EDİS Elazığ Elazığ Merkez Özel Bilgem Ortaokulu 499.43 10