Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
Başkan KÖPRÜLÜ'nün Dershane Yasası ve Yasal Sürece İlişkin Üyelere Mektubu...
7.3.2014 Sayın Üyemiz,


Bilindiği gibi Dershanelerin Kapatılmasını ve MEB Kadrolarını Boşaltan “Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı”, 1 Mart 2014’te TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.


Dershane tanımını 5580 sayılı Yasadan çıkaran ve dershanelerin 1 Eylül 2015'ten itibaren kapanmalarını hükme bağlayan Yasa, bizim bu süreçte ısrarla karşı çıktığımız haliyle kabul edilerek kamuoyuna yansıtıldığı gibi bir dönüşüm yasası olmayıp dershaneleri kapanmayla karşı karşıya bırakmıştır.


Cumhurbaşkanlığının onayı ve Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla yürürlüğe girecek bu Yasa’nın gerek Mecliste Komisyon çalışmalarında gerek Mecliste görüşülmesi sürecinde Parlamenterler düzeyinde bir dizi görüşmeler yapmış en azından sürenin 1 Eylül 2015 tarihinden 2016 Haziranına kadar uzatılması talebimizi iletmiştik.


Bu girişimlerimizden de ne yazık ki bir sonuç alınamamıştır. Esasen tamamen siyasal bir tercih nedeniyle bizlere dayatılan bu durumla ilgili olarak başlattığımız hukuksal süreç de yeni bir boyut kazanmıştır.


Ana Muhalefet Partisi CHP ile yaptığımız görüşmelerde, Yasa’nın Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra CHP tarafından Anayasa Mahkemesine taşınacağı kesinleşmiştir.


Biz de Anayasa Mahkemesi’ne Başvuru sürecinde hak kayıplarımızın neler olduğunu ve bunların korunmasına yönelik yasal haklarımızı içeren bir çalışmayı, ilgili partiye sunmak üzere başlatmış bulunuyoruz.


Yönetimimiz, dershanelerimizin karşı karşıya kaldığı bu kabul edilemez haksızlık karşısında her türlü yasal yolların kullanılması konusunda sizlerin de desteğiyle kararlılığını devam ettirecektir.


Hukuk çevreleriyle yaptığımız son görüşmelerimiz, bu çabalarımızdan olumlu sonuçlar alacağımıza olan güvenimizi pekiştirmiştir.


ÖZ-DE-BİR Yönetimi olarak bu süreçte, üyelerimizin uğradığı haksızlığa karşı tüm yasal yollara başvuracağımızı bildirir; çalışmalarınızı kaygılarınızı yöneterek, karamsarlığa düşmeden sürdürmenizi diler, sevgilerimi sunarım. 7.3.2014


Faruk KÖPRÜLÜ
Yönetim Kurulu Başkanı