Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
“Dershanelerin Dönüştürülmesi” ile İlgili Yasa Tasarısı TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonunda!...
20.2.2014 6 Şubat 2012 akşam saatlerinde TBMM Başkanlığı'na sunulan Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, yarın TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonunda görüşülmeye başlanacak.

Tasarının Bakanlar Kurulunda görüşülme sürecinde önerilerini Bakanlığa ileten ancak bunların pek de dikkate alınmadığını belirten eğitim ve özel öğretim çevreleri, Tasarının bu haliyle Meclis'e gelmesini kaygıyla karşıladı.

Geçtiğimiz, Özel Dershaneler ve Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR) Yasa Tasarısının Meclise gönderilmesi sürecinde Dershanelerin Dönüşümüyle ilgili olarak Sektör Temsilcilerinin ortak çalışma ve görüşleriyle, ÖZ-DE-BİR’in Bakanlığa sunduğu görüşlerini içeren bir dosya hazırlayarak Siyasi Partilerin Grup Başkan Vekilleri ve Komisyon Üyelerine gönderdi ve görüşme talebinde bulundu.

Bu süreçte Başkan Faruk KÖPRÜLÜ ve ÖZ-DE-BİR Temsilcileri CHP Grup Başkan Vekilleri Sayın Muharrem İNCE ve Sayın Engin ALTAY’la görüştüler.

Başkan KÖPRÜLÜ: 18 Şubat’ta Komisyon üyeleri Sayın Zühal TOPÇU, Sayın Özcan YENİÇERİ; 19 Şubat’ta Sayın Fatma Nur SERTER, Sayın Namık HAVUTÇA ile bugün de (20 Şubat 2014) MHP Grup Başkan Vekilleri Sayın Oktay VURAL ve Sayın Yusuf HALAÇOĞLU’yla görüştü.

Sayın Oktay VURAL’la yapılan görüşme sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan KÖPRÜLÜ, ÖZ-DE-BİR’in baştan beri savunduğu görüşlere dikkat çekti. KÖPRÜLÜ Özetle şu görüşlere yer verdi: Özel Dershaneler eğitim sistemi içinde ihtiyaçtan doğmuş kurumlardır. Dershanelere duyulan bu ihtiyaç devam etmektedir. Dershanelere olan ihtiyacı gidermeye yönelik düzenlemeler yapılmadan dershanelerin kapatılmaya zorlanmalarını doğru bulmuyoruz. Dershaneleri eğitim sisteminin dışına çıkarmaya dayanan düzenlemeler, hem hak kayıplarına, hem kargaşaya yol açacaktır. Ayrıca dershanelerin şu ya da bu biçimde dönüştürülmesinin eğitimimizin sorunlarına çözüm getirmeyeceği, bunun nitelikli eğitime erişmede bir katkı sağlamayacağı açıktır. Yasa tasarısının dönüşmeyi teşvik edici bir özelliği de bulunmamaktadır. Bu biçimiyle tasarı, dönüşmek isteyen kurumların önlerini görebilecekleri tedbirler de sunmamaktadır.

KÖPRÜLÜ, 21 Şubat 2014’te de Sayın Metin Lütfi BAYDAR’la görüştü.

Görüşmelerden Fotoğraflar >>>

Bugünkü Görüşmeyle İlgili Haber Bağlantıları:
Özdebir Başkanı Faruk Köprülü, Oktay Vural'ı Ziyaret Etti http://www.haberler.com/
MHP'li Vural: "Parlamentoyu bürokratik oligarşi mi yönetecek?" http://www.gercekgundem.com/
MHP Grup Başkanvekili Vural, ÖZ-DE-BİR Başkanı KÖPRÜLÜ’yü Kabul Etti http://yurthaber.mynet.com/
ÖZDEBİR Başkanı Köprülü: Taslağı çok iyi inceledik, ucu açık ifadeler var. http://gundem.bugun.com.tr/
Dershaneleri kapatacak tasarıdaki teşvikler kesin değil http://www.zaman.com.tr/
Erdoğan acele edin dedi http://www.haberartibir.com.tr/