Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
Faruk KÖPRÜLÜ: Sorun Ne Giriş Sınavları Ne De Özel Dershanelerdir!
1.1.2010 ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, Türk Eğitim Derneği'nin “Eğitim Hakkı ve Gelecek Perspektifleri”  80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu”nda bir sunum yaptı. Forum’un  ikinci gününde “Giriş Sınavları: Eleme mi, Eğitim Hakkının Engellenmesi mi?” başlıklı oturumun başkanlığını TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu yaptı ve oturuma Köprülü’nün yanı sıra Talim Terbiye Kurulu Başkanı  Prof. Dr. İrfan Erdoğan, Kore Eğitim Geliştirme Enstitüsü Eski Başkanı Prof. Dr. Chong Jae Lee ve TED Ankara Koleji  öğrencisi  Batuhan Çakmak katıldı.

ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, sunumunda;

    Ülkemizdeki eğitime ilişkin bazı tespit ve göstergeler
    Özel dershaneler
    Giriş sınavları ve özel dershaneler midir sorun?
    Nasıl bir eğitim? Neler yapmalı/yapılmalı?
    Nasıl bir sınav sistemi?
    Giriş sınavları eleme mi engel mi?   başlıklarına ver verdi.

"Dershaneler için  yapılan harcama çarpıtılıyor mu?" sorusuna sunusunda yer veren Köprülü bu konuda şunları söyledi.

Dershaneler hiçbir teşvik unsurundan yararlanmadan yalnızca arz talep oluşumu içinde varlığını sürdürmektedir. Eğitimin bu alanına yapılan harcama abartılmakta, sanki bu alana harcanan kaynak hemen alınıp başka bir alana harcanabilecekmiş ve boşa yapılan bir harcamaymış gibi gösterilmeye çalışılmakta, bu konu çarpılmaya devam edilmektedir.

Çok ince hesaplar yapmaya gerek yoktur ve aslında bunun hesabı da açıktır/kolaydır. Bu konuda bir kez daha yinelemek isteriz ki Dershaneler belirledikleri ücretin çok altında kayıt almaktadırlar. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük illerde ortalama olarak ÖSS ücreti 1500–2000 YTL, OKS’de ise 1000–1500.YTL arasındadır. Ara sınıfların ücretleri ise daha da azalmaktadır. Diğer illerdeki ücretler bunların çok altındadır.

Dershanelere devam eden öğrencilerin en az % 10’u mevzuat gereği veya sosyal yardım amaçlı olarak ücretsiz alınan öğrencilerdir. Dershanelere ücretli olarak devam eden öğrenci sayısını bir milyon; OKS ve ÖSS’nin yurt geneli ortalama fiyatını 1.500.YTL olarak aldığımızda Bulduğumuz rakam 1,5 milyar YTL’dir (1.500.YTLx1.000.000 Öğrenci =1.500.000.000.YTL).  Hâlâ bunun altı yedi kat fazlasıyla “yılda 9 milyar Doları Dershanelere yatırdığımız” açıklamaları yapılmaya devam ediliyor

Esasen bugünün bu alanda tartışılması gereken sorunu özel dershanelerin eğitimimizi nasıl daha iyi destekleyebileceği, insan niteliğimizin geliştirilmesinde/insan sermayemizi geliştirmede bunlardan nasıl daha fazla yararlanılabileceği konusu olmalıdır.

Sunumunda; sınavların, sistemin dayattığı bir sonuç olduğunu belirten Köprülü, bu bakımdan dershanelere yüklenilmemesi gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi:

"Eğitim sistemimiz içinde toplumsal bir gerçek olan arz talep dengesizliği seçme yapmayı, dolayısıyla seçme ve yerleştirme sınavlarını zorunlu kılmaktadır. OKS de ÖSS de bir üst öğrenime geçişte sistemin ürettiği seçme araçları olmuştur. Yani sınav, sistemin dayattığı bir sonuçtur.

Sınavlar, eğitimde ölçme değerlendirmenin vazgeçilemez de bir unsurudur, elbette devlet, sınav sistemini en çağdaş şekilde düzenlemeli, bunu özel dershanelerin varlığı ile ilişkilendirmemelidir. Bu bakımdan dershanelere de sınavlara da yüklenilmesi yanıltıcı olacaktır. Hele ki Özel dershaneleri, pek çok sorunu olan Türk Eğitim Sistemi'nde, olumsuzluğun sorumlusu ve günah keçisi olarak göstermek kolaycı bir yoldur.

Kolay olmayan eğitimin tüm sorunlarının çözümü için gerekli olan köklü değişimleri/dönüşümü gerçekleştirebilecek irade ve kararlılığı gösterebilmektir.”

Giriş Sınav Sistemlerini değiştirirken " İşleyen sistemlerin daha iyisi bulunmadan değiştirilmemesi gerekir." görüşünü dile getiren Köprülü, Yükseköğrenime Geçiş Sisteminin oluşturulmasında " Ortaöğretime Geçiş Sistemi"ne benzer bir uygulama düşünülüyorsa önce bu sistemin sorunsuz işlediğinin görülmesi gerektiğini; Nitelikli eğitim talebinin karşılanması, etkili bir yönelme/yöneltme ve nesnel bir değerlendirme sisteminin oluşturulması gerektiğini" belirtti.
 
Köprülü'nün Forum'daki konuşmasının tam metni...>>>