Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
Milli Eğitim Bakanı Dinçer AA’nın Sorularını Yanıtladı: SBS, YGS ve Dersanelerle İlgili Önemli Açıklamalar!…
2.10.2012 Milli Eğitim Bakanı Dinçer AA’nın Sorularını Yanıtladı: SBS, YGS ve Dersanelerle İlgili Önemli Açıklamalar!…
Milli Bakanı Ömer Dinçer,''SBS ile dershanelerle ve lise çeşitliliğiyle ilgili kararları 2013 yılı içinde vereceğiz. Muhtemeldir ki, 2013-2014 eğitim öğretim yılına bu konudaki birçok stratejimizi de uygulamaya koyabiliriz.'' dedi.
Dinçer, üniversiteye girişte merkezi sınavın devam edeceğini ancak yılda birkaç kez sınav yapılacağını ve adayın en başarılı olduğu sınav sonucuna göre tercih yapma olanağı sağlanacağını anlattı. Dinçer, soru bankası oluşturulmasının ardından yeni uygulamanın 2014'te yürürlüğe girmesinin planlandığını söyledi.
Bakan Dinçer konuk olduğu AA Editör Masası'nda, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk ile editörlerin sorularını yanıtladı.
“Dershanelerin kapatılması” konusuyla ilgili çalışmanın geldiği aşama hakkında Dinçer, ''Dershanelerin kapatılması sadece hukuki bir mesele değil'' dedi; konunun aynı zamanda sosyal ve ekonomik bir mesele de olduğunu belirtti.
SBS  VE DERSHANELER
Bakan  Dinçer, şunları söyledi:
''Siz Milli Eğitim Bakanlığı'nda eğitiminizi iyileştirirseniz dershanelere ihtiyacınız azalır. Talebi düşürmeniz lazım ki dershaneye olan ihtiyacınız da azalsın. Şayet talebi belli oranda düşürmeksizin sadece hukuken dershaneleri kapatma noktasına gidersek o zaman bunun başka alanlara kanalize olacağını, bu taleplerin farklı türde karşılanacağını da varsaymamız gerekiyor. O yüzden çok hassas şekilde bu meseleyi tartışıyoruz. Bu kararımız aslında SBS'nin yapılış şekliyle de ilgili. SBS'nin kaldırılmasıyla ilgili meseleler Türkiye'deki lise çeşitliliğiyle alakalı. Türkiye'deki lise çeşitliliği, uyguladığımız programlarla alakalı. Dışardan bakıldığında sadece dershane meselesi olarak görülen konu bizim bakanlık olarak tek bir faktör olarak gördüğümüz konu değil. Birbirini etkileyen çok büyük bir sistemin öğeleri halinde. Her bir öğenin nasıl etkileneceği ve bunlara dair nasıl tedbir alacağımızı düşünmeden konuyla ilgili karar vermeyeceğiz.''
Bakanlık olarak hiçbir kararı tek bir faktöre dayalı olarak vermediklerini vurgulayan Bakan Dinçer, dershanelerin kapatılmasına yönelik kesin takvimin sorulması üzerine, ''SBS ile dershanelerle ve lise çeşitliliğiyle ilgili kararları 2013 yılı içinde vereceğiz. Muhtemeldir ki, 2013-2014eğitim öğretim yılına bu konudaki birçok stratejimizi de uygulamaya koyabiliriz''yanıtını verdi.
“YILDA BİRDEN ÇOK YGS”
Dinçer, üniversiteye girişte merkezi sınavın devam edeceğini ancak yılda birkaç kez sınav yapılacağını ve adayın en başarılı olduğu sınav sonucuna göre tercih yapma olanağı sağlanacağını belirtti.
Bakan, “Yükseköğretime giriş sistemine ilişkin YÖK ile bir araya geldiniz mi? Tartışılmaya başlanan taslak metinle ilgili değerlendirmeniz nedir?” sorusunu şöyle yanıtladı:
Sadece YÖK ile değil, ÖSYM ve TÜBİTAK ile bir araya geldik. Artık ben düzenli olarak bu kurumlarla ve alınan kararları bizi etkileyebilecek her türlü kurumla toplantılar yapıyorum. Kavramsal olarak şunu ayırt etmekte fayda var; biz üniversiteye giriş sistemini henüz değiştirmiyoruz. Bu sistemi koruyoruz ancak sınavı birden çok tekrarlayacağız. Buna ne gerek var- Bu, uzun vadede sistemin değişmesinin de alt yapısını oluşturacak.”
Şu anda sınavı yılda bir kere yapıyoruz. Tüm toplum, yani 1 milyon 800 bin öğrenci ve ailesi buna odaklanıyor. Bu sınav bir kez yapıldığı ve çocukların sınavdan sonraki hayatını belirgin bir şekilde etkilediği için toplumda büyük bir gerilim oluşturuyor. Daha da önemlisi herkes o sınava kendini hazırlanacağı için bu kez sınav kendisinden önceki süreci de olumsuz etkiliyor. Sınav o kadar çok baskın durumdaki şu anda hem kendisinden önceki, hem kendisinden sonraki süreci etkiliyor. Bu kadar gergin ve stres dolu bir imtihandan kurtulmamız lazım. Önce çocuklarımızı ve toplumu rahatlatalım istedik.
Şimdi yapacağımız şey bu. Yani YGS'yi yılda birden çok kez yaparak çocuklarımıza hayatın bir tek imtihana bağlı olmadığını anlatacağız. TOEFL'da olduğu gibi çocuk kendini hazır hissettiğinde yılda birden çok kez yapılan sınavlar için randevu alarak giriş yapacak ve hangisinde daha başarılıysa onu kullanabilecek. Yaptığımız şey bu. Bu bir sistem değişikliği değil. Üniversiteye girişte merkezi sınav sistemini değiştirirseniz o sistemi değiştirmiş olursunuz. Kabul sistemine geçersiniz mesela. Ama sınavı birden çok yaparsınız bu değişikliği eleştirmenin bir manası yok ki. Bu, var olan bir uygulamanın yarattığı sorunları çözmeye dair bir şeydir.
Soru: Önümüzdeki sene uygulayacak mısınız?
Hayır, 2014'te uygulamaya başlayacağız. Ulusal düzeyde bir bilişim altyapısına ihtiyacımız var. Ayrıca insanların şüphe duymayacağı sayıda çok sorunun depolanması, bir soru bankasının oluşturulmasına ihtiyaç var. Öğrencilerin hepsi bir seferde girmeyecek olsa bile, 500-600 bin kişi girecek olsa bile birbirini tekrar etmeyen ve bilgisayardan seçtiğinde kopya unsurunu bünyesinde barındırmayacak türden çok sayıda -diyelim ki 10 milyon, 20 milyon- soruya ihtiyaç var.
Türkiye'de şimdiye kadar 30-40 yıllık süreçte oluşturulmuş bir soru bankası var ama bu sorular kamuoyuyla paylaşıldığı için artık kullanılma ihtimalini kaybetmiş vaziyette. O yüzden bundan sonraki sınavlarda soruların kamuoyuyla paylaşılmasını önleyeceğiz. Oluşturmaya başlayacağımız soru bankası için de bizim birkaç yıla ihtiyacımız var. O sınavı da yapma şansımız olacak.
Aslında bu daha büyük bir stratejinin paylaşılmış boyutlarını taşıyor ve hepimiz ortak bir stratejiyle bu işi yapıyoruz.


GÖRÜŞMENİN TAM METNİ>>>  http://www.meb.gov.tr/haberler/haberayrinti.asp?ID=9757 http://www.abbasguclu.com.tr/haber/dincerden_sbs_ve_dersanelerle_ilgili_son_tarih.htmlhttp://www.egitimtercihi.com/index.php/gundem/5611-ueniversiteye-giris-sistemi-ve-sbs-de-tarih-belli-oldu.html
http://www.aa.com.tr/tr/manset/86322--68-ile-90-aylik-siniftaydi