Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
ÖZ-DE-BİR 15. Olağan Genel Kurulu Yapıldı.
9.11.2009 BASIN BÜLTENİ – 10 Kasım 2009

ÖZ-DE-BİR 15. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANDI.

Özel Dershaneler Birliği Derneğinin 15. Olağan Genel Kurulu, 9 Kasım 2009 Pazartesi günü Ankara Başkent Öğretmenevinde toplandı.

Divan Başkanlığını ÖZ-DE-BİR eski yöneticilerinden Kenan Bıyık’ın yaptığı Genel Kurul’a çok sayıda üye ve davetli katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Eski Yardımcısı Necdet Özkaya, ÖZ-DE-BİR Kurucu Başkanı ve Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Arıkan, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Zonguldak Milletvekili Ali Koçal birer konuşma yaptılar.

ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, Genel Kurulda yaptığı açış konuşmasında Bilimsel, çağdaş, laik, demokratik eğitimin, Atatürk İlke ve Devrimlerinin ödünsüz savunucusu ÖZ-DE-BİR’in gelenekselleşmiş bu ilkelerini koruma özeniyle çalıştıklarını; "Katılımcı ve İşbirlikli bir Yönetim" anlayışıyla hareket ettiklerini söyledi.

KÖPRÜLÜ, Özel dershanelere ilişkin üç konuya; özel dershanelerin örgütlenmesi, dershaneleri kamuoyuna doğru anlatma, eğitimin dershanelere göre değil ülke gerçeklerine göre yapılandırılması konularına dikkat çekmek istediğini belirtti.

Bunlara ilişkin olarak;

"Özel öğretim kurumlarının güçlü bir biçimde temsil edilme sorunu vardır ve bu sorun çözülmedikçe gündemimizde kalmaya devam edecektir. Bunun için "oda" ya da "federasyon" tipi bir örgütlenme önemli bir ihtiyaç olarak karşımızda durmaktadır…"

"Özel dershanelere karşı çıkışlar ve olumsuz yaklaşımlar sürmektedir. Özelikle sınav dönemlerinde, eğitimin sorunları gündeme geldiğinde, Bakan değiştiğinde… dershaneleri gündeme getirmek adet olmuştur ancak sorunun artık sınavlarda ve dershanelerde olmadığı anlaşılmaya başlanmıştır."

"Dershanelere olan akışı bu sistemle ortadan kaldıracağız." denilerek yeni sistemler yapılandırılmaya çalışmakla eğitimin sorunları çözülemez, çözülememektedir." dedi.

KÖPRÜLÜ, eğitimin bir bütün olduğunu belirterek "Bu bütünlük içinde, Mustafa Kemal’in işaret ettiği "muasır medeniyetler seviyesine çıkmak" için gelişmişlerin mevcut birikiminin üstünde bir hedefe kilitlenmek gerektiğini" söyledi.

KÖPRÜLÜ Açış konuşmasını, J. J. Rousseau’nun "Yaratanın elinden çıkan her şey iyidir; her şey insanların elinde bozulur;  çocuk ne doktor, ne asker, ne de din adamı olmalıdır; o, her şeyden önce insan olmalıdır." sözüyle tamamladı.
 
ÖZ-DE-BİR Kurucu Başkanı ve Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Arıkan Üniversiteye giriş sınavlarında, her yıl genellikle 2 bin civarında lise birincisi adayın hiçbir üniversiteyi kazanamadığına dikkati çekerek şunları dile getirdi: ''PISA'nın ve üniversiteye giriş sınavlarının sorularının nitelikleri aynıdır. Aynı bilimsel mantıkla hazırlanıyor. Bunların, bilgi, kavrama, analiz, sentez ve yorum düzeyinde basamakları var. Bu basamakları hem ÖSYM kullanıyor hem PISA kullanıyor. Hepsinin sonuçları aynı. İşte burada özel dershanenin önemi başlıyor. Okul birincisi niçin kazanamıyor? Çalışkan, bilgili. Okulda yorum yapmasını, analiz, sentez yapmasını öğretmiyorlar. İşte dershanelerin fonksiyonu, çocukların bilgilerini kullanması, yorum, analiz, sentez yapmasını sağlamaktır.''

İki ayrı listeyle gidilen seçimde Faruk Köprülü ikinci kez ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Seçim sonrası oluşan 15. Dönem Yönetim ve Denetleme Kurulu şöyle:
 
15. DÖNEM YÖNETİM VE DENETLEME KURULU

YÖNETİM KURULU

Başkan : Faruk KÖPRÜLÜ
Ankara Bilim Dershanesi Kurucusu

II.  Başkan : Nazmi ARIKAN
İstanbul Fen Bilimleri Mer. Dershaneleri Kurucusu

Genel Sekreter : Sezai ÖZEL
İzmir Açılım  Dershanesi Kurucusu

Sayman : Hasan KARACAN
Ankara Karacan Dershaneleri Kurucusu

Üye : Sabri YILDIZ
Denizli Yorum  Dershaneleri Kurucusu

Üye : Hakkı EKEN
Eskişehir Gelişim İlköğretim Dersh.Kurucusu

Üye : Vahap ERDOĞDU
Antalya Özbilgi Dershanesi Kurucusu

DENETLEME KURULU

Başkan : Ata ÇINAR
Konya Ata Çınar Bil-Test  Dershanesi Kurucusu

Üye : Metin DEMİR
Ankara İlke Dershanesi. Kurucusu

Üye : Yavuz Müftüoğlu
Sakarya Değişim Dershanesi Kurucusu

GENEL KURUL HABERLERİNDEN  BAĞLANTILAR:
ÖZEL DERSHANELER BİRLİĞİ DERNEĞİ GENEL KURULU -ÖZDEBİR YÖNETİM KURULU BAŞKANI KÖPRÜLÜ:
-''GEREK ORTAÖĞRETİM GEREKSE YÜKSEKÖĞRETİME YERLEŞTİRMEDE İZLENEN YÖNTEMLER, UYGULANAN
SINAV SİSTEMLERİ SIKLIKLA DEĞİŞTİRİLMEKTE ANCAK...  A A

"ÖZ-DE-BİR 15. Olağan Genel Kurulu’nda Faruk KÖprÜlÜ Seçİldİ."      ANKA

"SÜREKLI SINAV SISTEMI DEĞIŞTIRMEK SORUNU ÇÖZMÜYOR"   
http://www.abbasguclu.com.tr/dershane/surekli_sinav_sistemi_degistirmek_sorunu_cozmuyor.html

"ÖZDEBIR: BIZI GÜNAH KEÇISI YAPMAYIN"
http://www.haber7.com/haber/20091109/Ozdebir-Bizi-gunah-kecisi-yapmayin.php
 
"ÖZDEBİR BAŞKANI GÜVEN TAZELEDI"
http://ankarahaber.com/news_detail.php?id=45275