Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
ÖZ-DE-BİR Başkanı Faruk Köprülü dershanelerle ilgili gelinen noktayı BUGÜN’e değerlendirdi:
25.11.2013 *Dershanelerin yüzde 5’inin özel okula dönüşebileceği belirtiliyor, çatınız altındaki dershaneler özel okul olmak istemiyor mu?

“Zaten biz dershanelerin yüzde 70’ini MEB 2010-2014 İcra Planı ile özel okula dönüştürme kararı almıştık” deniyor. Milli Eğitim Bakanlığı 2010-2014 Stratejik Planı’nda “Ortaöğretim ve yükseköğretime hazırlık dershanelerinden özel okula dönüşebileceklerin tespit edilerek 2014 yılı sonuna kadar yüzde 70’inin okula dönüştürülmesinin teşvikini sağlamak” ifadesine yer veriliyor. Hedef çok açık.

Dershanelerden okula dönüşebileceklerin tespit edilerek, 2014 yılı sonuna kadar yüzde 70’inin okula dönüştürülmesinin teşvikini sağlamak. Bakanlık iki hedef koymuş. Okula dönüşebilecekleri tespit etmek ve 2014 yılı sonuna kadar tespit edilenlerin yüzde 70’inin okula dönüştürülmesi için teşvik sağlamak. Biz bugüne kadar ne bir teşvik gördük ne de bir kolaylık.

*Yani dershanelerin kapatılması hedeflenmemiş mi?

Buradan dershaneleri kapatmak veya tümünü dönüştürmek gibi bir anlam çıkıyor mu? Özel okulculuğu bilmeyen insanlar değiliz. Önce dershane, sonra özel okul açan pek çok arkadaşımız var, sadece özel okul alanında hizmet verenlerimiz olduğu gibi her ikisini yürüten arkadaşlarımız da var. Bu işlerin bir de ekonomik boyutu var. Bir girişimciye “sen o işi yapma, bu işi yap” diyorsak, üstelik bunu onunla hiç konuşmadan, rızasını almadan yapıyorsak bunda bir iş vardır. Aklımız bunu almıyor.


HABERE ERİŞİM >>> http://gundem.bugun.com.tr/gelecekleri-kararacak-haberi/873422