Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
ÖZ-DE-BİR Başkanı KÖPRÜLÜ:Bu Tasarı Eğitiminin Sorunlarına Çözüm Getirmeyecektir!
28.2.2014

FARUK KÖPRÜLÜ'NÜN "STV HABER" CANLI YAYINDA DERSHANE TASARISINA İLİŞKİN DEĞERLENDİRMESİ >>>    Başkan Faruk Köprülü, Samanyolu Televizyonu canlı yayınında Tasarıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Öncelikle teşvik konusuna değinen Başkan Köprülü, Tasarıda özel okullara verilecek teşvikle ilgili ifadelerin son derece muğlâk olduğunu, ilgili maddelerin “yapılabilir-edilebilir” şeklinde ifade edildiğini belirtti.
Mevcut  özel okulların bile  % 40 kontenjan açığı ile çalıştığını söyleyen Köprülü “bu Tasarıya özel okulcu arkadaşlarımız baştan beri karşı çıkıyorlar. Eğer teşvik gerçekçi olsaydı onlar niye karşı olsun? Yasada teşvik konusu, Milli Eğitim ve Maliye Bakanlıklarının her yılbaşında yapacağı değerlendirmeye bırakılıyor. Yani bir yıl verilen teşvikin bir sonraki yıl devamlılığına ilişkin hiçbir garanti verilmiyor. Bu koşullarda hangi yatırımcı bu alan yatırım yapar? Üstelik 3 bin TL destek verileceği söyleniyor. Özel okul fiyatları 15-20 bin TL iken hangi veli 3 bin TL teşvikle çocuğunu özel okula gönderebilir? Hani Ayşe teyze öküzünü satıp çocuğunu dershaneye gönderiyordu, şimdi Ayşe Teyze onu da yapamayacak? Dershaneler fırsat eşitsizliğine neden oluyor derken bu yaratılan durum daha büyük bir fırsat eşitsizliğine neden olmayacak mı?”dedi.
Başkan Köprülü ayrıca yasaya dair şu değerlendirmelerde bulundu:  “Biz bu yasanın ciddiyetle hazırlandığını düşünmüyoruz. Eğitim öğretimle ilgili bunca sorun varken bu yasanın hiçbirine çare olamayacağını biliyoruz. Fırsat eşitliği ülkemizin her köşesinde, devlet okullarında tam olarak sağlandı da dershaneler mi sadece bu eşitliği bozuyor? Bu yasa eğitimin temel sorunlarından hiçbirine çözüm getirmiyor.”

“Sayın Başbakanımız 2012’de dershaneleri kapatacağız dedi bir süre sonra bu ifade ‘dershaneleri dönüştüreceğiz’e  çevrildi. Kimse kimseyi kandırmasın! ‘Özel okul olun, olamıyorsanız anaokulu, etüt merkezi olun’ diyerek, kamuoyunda ‘biz olanak sağlıyoruz onlar dönüşmüyorlar’ yanılgısı yaratılmak isteniyor. İmkânı olanların bahsi geçen kurumlara dönüşmesinde zaten bir engel yoktu. Demek ki imkanları yok ki dönüşmüyorlar. Şimdi bu durumda siz Eylül 2015’te dershanelerin kapısına kilit vurmuş olmuyor musunuz?”
Kanun Teklifinin yasalaşarak Resmi Gazete’de yayınlandığı andan itibaren, yasal haklar kullanılarak gerekli girişimlerde bulunulacağını belirten Köprülü, hukukçularla bir arada, gerekli hazırlığın yapıldığını da kaydetti.

İlgili Bağlantılar:
FARUK KÖPRÜLÜ'NÜN "STV HABER" CANLI YAYINDA DERSHANE TASARISINA İLİŞKİN DEĞERLENDİRMESİ >>>   
 ...Teşvikler Milli Eğitim Bakanlığı’na dava açmayan dershanecilere verilecek... http://www.egitimajansi.com/
MEB tasarısı görüşmelerinde milletvekilleri birbirine girdi...http://www.egitimtercihi.com/