Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
ÖZ-DE-BİR Dershaneler Gündemi Değerlendirme Toplantısı 24.12.2013
25.12.2013 Toplantıdan Kareler >>>


ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu’nun çağrısı ile 24 Aralık 2013 Salı günü Ankara Otel Barcelo’da düzenlenen toplantı, Dernek İl Temsilcileri ve bazı illerden üyelerin katılımıyla gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu’nun dershaneler gündemi ile ilgili gelişmeler hakkında üyeleri bilgilendirmesi ve önümüzdeki sürece dair istişarede bulunulması amacıyla düzenlenen toplantı gün boyu devam etti.


Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü yaptığı açış konuşmasında, 18 Kasım 2013’te gerçekleştirilen 17. Olağan Genel Kurul’dan bu yana dershaneler gündemi ile ilgili yaşanan her gelişmeyi kronolojik olarak üyelerle paylaştı. Yapılan tüm görüşmeler ve çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Köprülü gelinen noktada, önümüzdeki döneme dair öğrenci kayıtlarının ocak ayı itibarıyla alınmaya başlanacağını ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olan dershane yasa taslağının ulusal dershane dernekleri ile bir arada içinin doldurulacağına dair söz alındığını vurguladı.


Başkan Köprülü, Bakanlığın yasa taslağı hazırlık çalışmalarına sektör temsilcilerini dahil etme konusundaki kararının ve sürecinin 2015’in Eylül ayına ertelenmesinin ÖZ-DE-BİR başta olmak üzere diğer ulusal dershane dernekleri ile birlikte yapılan çalışmaların sonucu olduğunu belirtti.  Görüşmeler istenildiği şekilde sonuçlanmadığı takdirde, sonraki süreçte hukuki alanda haklarımızın aranması için çalışmalar yapılacağını vurgulayan Köprülü; “Bundan sonra atılacak adımlar öncesinde İl Temsilcilerimizin ve üyelerimizin konuyla ilgili görüş ve önerilerini dinlemek için bu toplantıyı düzenlemiş bulunuyoruz.” dedi.


Toplantının öğleden sonraki oturumu, çeşitli illerden gelen il temsilcilerinin ve üyelerin görüş ve önerilerini paylaşmasına ayrıldı. Çok sayıda üyenin söz aldığı ikinci oturumda paylaşılan tüm öneri ve dilekler, Yönetim Kurulunca kayıt altına alındı. 


Üyeler tarafından yapılan konuşmalarda, bu yoğun süreçte üslendikleri sorumluluk ve yaptıkları çalışmalar için ÖZ-DE-BİR Yönetimine teşekkür edilirken bundan sonraki süreç için de Yönetim Kuruluna tam destek verildi.


Toplantı sonunda yaptığı değerlendirme konuşmasında, kendilerine duyulan güven ve verilen destek ile ilgili gerekli mesajın alındığını belirten Başkan Köprülü, “Tüm önerileri dikkatle değerlendirerek üyelerimizin taleplerini karşılayacak ve haklarımızı savunacak çalışmalara ara vermeksizin devam edeceğiz.” dedi.


“Dershanelerin dönüştürülmesi”nden öte mevcut statülerinin korunması fikrinin, çalışmaların ana eksenini oluşturması ve son zamanlarda yaşanan siyasi mülahazalardan bağımsız olarak diğer dershane dernekleri ile işbirliğinin sürdürülmesi konusunda görüş birliğine varılan toplantı, dershane eğitimcileri arasında gelişen bu dayanışma ortamının korunması dilekleri ile sona erdi.