Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
ÖZ-DE-BİR ÜNİVERSİTE VE MESLEK TANITIM GÜNÜ AMACINA ULAŞAN GENİŞ BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ
28.4.2014

Özel Dershaneler ve Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği  ÖZ-DE-BİR’in Düzenlediği Üniversite ve Meslek Tanıtım Günü 27 Nisan 2014 Pazar Günü Congresium Ankara ATO Kültür ve Kongre Merkezinde  40  Üniversiteden Eğitim Uzmanları ve akademisyenlerin, Üniversite Sınavına hazırlanan geniş bir öğrenci ve veli kitlesinin, çok sayıda dershane ve okul yöneticisi ve öğretmenin katılımıyla gerçekleşti.
Ankara dışından da öğrenci gruplarının katıldığı Etkinlik, ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk KÖPRÜLÜ’nün Basın açıklamasıyla ve Tanışma kokteyliyle başladı.
Başkan KÖPRÜLÜ, yaptığı konuşmada; Etkinliği düzenleme amaçlarını belirterek tüm katılımcı üniversitelere ve konukları  teşekkür ederek selamladı.
“Eğitim sistemimizin bir parçası olan dershanelerimizin içinden geçtiği bu zorlu günlerde, sektörün öncü meslek kuruluşu olarak, öğrencilerimizi sadece sınavlara hazırlamakla yetinmeyip, kişisel gelişimlerini destekleyen sosyal ve kültürel faaliyetlerle de onları hayata hazırlamayı amaç edindiklerini” vurgulayan KÖPRÜLÜ, “önümüzdeki yıllarda “Üniversite ve Meslek Tanıtım Günü” etkinliğimizi geleneksel hale getirmek, daha çok öğrencimize, velimize tercihlerini yaparken destek sağlamak” istediklerini belirtti.
Açıklamasının ikinci bölümünde ÖZ-DE-BİR’in tüm çalışmalarında daima Ulusal çıkarlarımızı koruma özeni içinde hareket ettiğini, Özel dershanelerle ilgili yasanın kamuoyuna yansıtıldığı gibi bir dönüşüm yasası olmayıp, dershaneleri kapanmayla karşı karşıya bıraktığını, Yasa’nın, Anayasa Mahkemesine taşındığını belirten KÖPRÜLÜ,  “ÖZ-DE-BİR olarak dershanelerimizin karşı karşıya kaldığı bu kabul edilemez haksızlık karşısında her türlü yasal yolların kullanılması konusunda; duyarlı kamuoyunun, üyelerimizin, dershane kurucularımızın, hukuksal ve siyasal kurumların desteğiyle kararlılığımız devam etmekte ve buradan olumlu sonuçlar alacağımıza olan inancımızı korumaktayız.” dedi.
Daha sonra konuyla ilgili olarak basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Köprülü, katılımcıları Tanışma Kokteyline, ardından Stantları gezmeye, Konferansları ve Meslek Tanıtın Sunumlarını izlemeye davet etti.
Etkinlikte Ankara’dan 12; İstanbul’dan 17; KKTC’den 6; Afyon, İzmir, Konya, Kayseri ve Mersin’den 1’er Üniversite toplam 40 Üniversite stant açarak üniversitelerini tanıttılar.
Gün boyu süren etkinlikte ana salonda Sedat Örsel, Turgay Polat, Sadık Gültekin, Mehmet Ekinci ve Ozan Budak 7 Konferans verdiler.
Diğer 9 salonda Üniversiteler adına katılan eğitim uzmanları ve akademisyenler, 90 oturumda 40 ayrı meslek tanıtımı yaptılar. Öğrencilerimizin tüm salonları doldurduğu bu oturumlarda sunum yapan eğitimcilerimiz öğrencilerimizin sorularını yanıtlayarak onların gelecekle ilgili planlamalarına yardımcı oldular.
27 Nisan Pazar günü  yaklaşık 15 bin ziyaretçi, Congresium Ankara’ya gelerek Üniversite ve Meslek Tanıtım Günü’ne katıldı.


Etkinlik Haber Bağlantıları:


http://www.iha.com.tr/oz-de-bir-e28098universite-ve-meslek-tanitim-gunu-egitim-351358
http://www.aktifhaber.com/tesvik-yok-dershane-kapatma-dayatildi-973572h.htm 
http://gundem.bugun.com.tr/dershanelere-tesvik-yok-haberi/1080184 
http://www.hurriyet.com.tr/egitim/26308865.asp

Etkinlikten Fotoğraflar Genel


Stantlardan Fotoğraflar
Açılış, Konferans ve Sunumlardan Fotoğraflar 

ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurlu Başkanı Faruk KÖPRÜLÜ'nün Etkinlik Açılışında Yaptığı Basın Açıklamasının Tam Metni (27 Nisan 2014)


Bugün ÖZ-DE-BİR Türkiye’de çok sayıda üniversitenin katılımıyla ilk kez gerçekleştirilen bir etkinliğe imza atıyor. “Üniversite ve Meslek Tanıtım Günü” etkinliğimizle, geleceklerine yön vermek üzere olan gençlerimize meslek seçimlerinde yol göstermek ve bilinçli tercihler yapmalarına yardımcı olmak amacını taşıyoruz.


41 üniversitenin katılımı ile 9 ayrı salonda üniversite mensupları ve alanında uzman akademisyenler tarafından 40 meslek tanıtılacaktır. Üniversite tercihleri öncesi öğrencilerimiz için 90 seminer hazırlanmıştır.
Ayrıca gün boyu, içinde bulunduğumuz bu salonda saygın üniversitelerimizden ve medya dünyasından tanıdığınız değerli eğitim uzmanları tarafından gençlerimize eğitim ve meslek hayatlarına ışık tutmayı amaçlayan 6 ayrı konuda konferans gerçekleşecektir.
Eğitim sistemimizin bir parçası olan dershanelerimizin içinden geçtiği bu zorlu günlerde, sektörün öncü meslek kuruluşu olarak, öğrencilerimizi sadece sınavlara hazırlamakla yetinmeyip, kişisel gelişimlerini destekleyen sosyal ve kültürel faaliyetlerle de onları hayata hazırlamayı amaç edindik.
Dershanelerimizde uzun yıllardır değerli eğitimcilerimiz tarafından zaten yapılmakta olan meslek ve üniversite tanıtım faaliyetlerini ÖZ-DE-BİR olarak tek çatı altında toplayıp daha kapsamlı hale getirdik. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda “Üniversite ve Meslek Tanıtım Günü” etkiliğimizi geleneksel hale getirmek, daha çok öğrencimize-velimize tercihlerini yaparken destek sağlamaktır.
Üniversiteye hazırlanan öğrencilerimizin meslek seçimlerine yardımcı olmak, üniversitelerimizin de kendilerini tanıtmalarına imkân sunmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizin gençlerimiz için faydalı geçmesini diler, katılan tüm üniversitelerimize katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunarım.
Etkinliğimiz dolayısıyla bir araya gelmişken bizler açısından hayati önem taşıyan dershaneler gündemine de değinmek istiyorum.
Bilindiği gibi dershanelerin kapatılmasına neden olan ve MEB Kadrolarını Boşaltan “Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı”, 1 Mart 2014’te 6528 sayıyla TBMM Genel Kurulunda kabul edilmiş, 14 Mart 2014 tarih ve 28941 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
Dershane tanımını 5580 sayılı Yasadan çıkaran ve dershanelerin 1 Eylül 2015’ten itibaren kapanmalarını hükme bağlayan bu Yasa, bizim bu süreçte ısrarla karşı çıktığımız haliyle kabul edilerek, kamuoyuna yansıtıldığı gibi bir dönüşüm yasası olmayıp, dershaneleri kapanmayla karşı karşıya bırakmıştır.
Derneğimiz, dershane tartışmaları sürecinde yaşanan gelişmeleri devamlı izlemiş, dershanelerimizin çatı örgütü ve öncü kurumu olmanın sorumluluğuyla ülkemiz eğitim sistemindeki sorunların çözümünde özel dershanelerimizin, çalışanlarımızın, öğrenci ve velilerimizin hak ve çıkarlarını korumak için üzerine düşeni yapmış ve yapmaktadır. Derneğimiz bu çalışmaları yaparken daima Ulusal çıkarlarımızı koruma özeni içinde hareket etmiştir.
Bu Yasa’nın gerek Mecliste Komisyon çalışmalarında gerek Mecliste görüşülmesi sürecinde Parlamenterler düzeyinde bir dizi görüşme yaptık. Bu girişimlerimizden de ne yazık ki bir sonuç alınamamıştır. Esasen tamamen siyasal bir tercih nedeniyle bizlere dayatılan bu durumla ilgili olarak başlattığımız hukuksal süreç de yeni bir boyut kazanmış; Yasa, Ana Muhalefet Partisi CHP tarafından Anayasa Mahkemesine taşınmıştır.
Biz de Anayasa Mahkemesine başvuru sürecinde hak kayıplarımızın neler olduğunu ortaya koyan ve bunların korunmasına yönelik yasal haklarımızı içeren bir çalışmayı Ana Muhalefet Partisi Grup Başkan Vekilliğine sunduk.
ÖZ-DE-BİR olarak dershanelerimizin karşı karşıya kaldığı bu kabul edilemez haksızlık karşısında her türlü yasal yolların kullanılması konusunda; duyarlı kamuoyunun, üyelerimizin, dershane kurucularımızın, hukuksal ve siyasal kurumların desteğiyle kararlılığımız devam etmekte ve buradan olumlu sonuçlar alacağımıza olan inancımızı korumaktayız.
Anayasal haklarımızdan girişim özgürlüğünü ve eğitim hakkını açıkça ortadan kaldıran, dershaneleri kapatan ve MEB kadrolarını boşaltan 6528 Sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u 18 Nisan 2014’te Anayasa Mahkemesine götüren Ana Muhalefet Partisi CHP’nin hukukun üstünlüğünün egemen kılınacağına ve eğitimimize önemli katkılar sağlayacağına inandığımız bu girişimini gönülden destekliyor; bu zorlu süreçte bizleri yalnız bırakmayan saygıdeğer yöneticilere, değerli basın mensuplarına, öğrenci ve velilerimize, tüm dostlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Saygılarımla
Faruk KÖPRÜLÜ
ÖZ-DE-BİR
Özel Dershaneler ve Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı