Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Bulgaristan Üniversitelerini Ziyaret Etti...
1.1.2010 Tüm Ziyaret Resimlerini Görmek İçin Tıklayınız  >>>
 
ÖZ-DE-BİR YÖNETİM KURULU BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİNİ ZİYARET ETTİ...

ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu 18–21.06.2008 tarihlerinde Ruse (Rusçuk) Üniversitesinin ve BULACADEMY-Bulgaristan Üniversiteleri Bilgi Başvuru Koordinasyon Merkezi'nin  ülkelerindeki yüksek öğretim sisteminin tanıtmak amacıyla yaptığı davet üzerine Bulgaristan'ı ziyaret etti.

Dört günlük ziyaretin ilk basamağı 18.06.2008 tarihinde 17 Bulgaristan Devlet Üniversitesinin katılımıyla Sofya Teknik Üniversitesinde gerçekleşen " BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİNDE YABANCI ÖĞRENCİ EĞİTİMİ" paneli ile başladı.
Bulgaristan'da ilk defa düzenlenen toplantıya;
SOFYA TEKNİK

    RUSE (RUSÇUK)
    GABROVO TEKNİK
    PLEVEN TIP
    UNİVERSİTY OF POSTMOUTH –BULGARİSTAN KAMPÜSÜ
    AMERİKAN
    PLOVDİV GIDA TEKNOLOJİLERİ
    MADENCİLİK VE JEOELOJİ
    SOFYA ULAŞTIRMA
    SOFYA "ST.KLİMENT OHRİDSKİ "
    VARNA EKONOMİ
    SOFYA KİMYA TEKNOLOJİLERİ VE METALURJİ
    ŞUMEN Üniversiteleri ile,

SOFYA MİLLİ SPOR
PLOVDİV (FİLİBE) MÜZİK DANS VE SANAT
SVISHTOV EKONOMİ

Akademilerinin Rektör, Rektör Yardımcıları ve Halkla İlişkiler Bölümlerinin yetkilileri katıldılar. Bulakademy Genel Koordinatörü Leyla ÖNER'in kısa açılış konuşmasını takiben katılımcı Üniversite yetkilileri ve ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu karşılıklı kendilerini tanıttılar.

Sofya Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eğitim Bakanlığı Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi eski Daire Başkanı Prof. Rumen Prançov ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulunu ülkelerinde ve özellikle Üniversitelerinde görmekten dolayı duyduğu gururu ve mutluluğu belirterek kısaca Bulgaristan Eğitim Sistemi hakkında bilgi verdi.

Yönetim Kurulu Başkanı Faruk KÖPRÜLÜ'de ÖZ-DE-BİR'in tarihçesi, yapısı, amaçları ve çalışmalarını anlattıktan sonra "Dost ve kardeş Ülke Türkiye'den Bulgaristan'a selam ve sevgiler getirdiğini belirterek ülkelerini, üniversitelerini ve kendilerini yakından tanımaktan duyulan mutluluğu ifade etti.

Sofya Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Rumen Prançov;

    Bulgaristan Yüksek Öğrenim Kanunu
    Yabancı Öğrenci Kabul Esaslarını düzenleyen Yönetmelik
    Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Bulgaristan Üniversitelerinde Lisans, Yüksek Lisans(Master) ve Doktora Programlarına Kabulü için Genel Şartlar
    Bulgaristan yüksek öğrenim sistemi ve orta öğrenim sonrası eğitim
    Lisans Derecesi ve bölümleri (BSc)
    Yüksek Lisans (Mastır) Derecesi (MSc)
    Doktora Derecesi(PhD)
    Yabancı uyruklu Başvuru koşulları
    Eğitim Ücretleri
    Bulgaristan Üniversitelerinin Türkiye'de denklik durumları ve AB içindeki yeri
    Eğitim-öğretim dili

Konularında açıklamalarda bulundu. Daha sonra tüm katılımcı üniversiteler slaytlar ile kurumlarını tanıttılar. Her iki taraf için çok olumlu havada geçen toplantı karşılıklı iyi dilekler ile sona erdi.
 
Tüm Ziyaret Resimlerini Görmek İçin Tıklayınız  >>>

Türk öğrencilere doğru bilgi ulaşmasında yardım beklediklerini belirten üniversite yöneticileri bu konuda  ÖZ-DE-BİR'in de duyarlı davranacağını ve arzu eden öğrencilere Bulgaristan üniversiteleri hakkında en doğru bilgiyi vereceğine inandıklarını belirtiler.

Ziyaretin ikinci ve üçüncü gününde Postmounth Üniversitesi Bulgaristan kampusü, Pleven Tıp Üniversitesi ve Ruse (Rusçuk) Üniversiteleri  ziyaret edildi. Üniversiteler ortamı ve verilen eğitim hakkında yetkililer tarafından ayrıntılı bilgi verildi ve ziyaret edilen üniversitelerde incelemelerde bulunuldu.

RUSE (Rusçuk) Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Borislav Angelov ve çalışma arkadaşlarının yakın ilgisi ile her iki taraf da ziyaretten çok memnun kaldıklarını ve bu tür görüşmelerin devam etmesini arzu ettiklerini belirttiler.

Türkiye'de Üniversite programlarına yerleşemeyen öğrenciler için çok iyi bir seçenek ve fırsat olduğunu belirten ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu ziyaretin son akşamında Ruse Üniversitesi yetkilileri ile beraber Türkiye-Hırvatistan maçını da izleyerek bu ülkeden çok sıcak duygularla ayrılındı.