Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
ÖZ-DE-BİR'den Basın Açıklaması : Özel Dershaneler Siyasetin Aracı...
1.1.2010 Başbakan R. Tayip Erdoğan, dün (15.06.2008) İzmir Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonunda, eğitime katkı sağlayan hayırseverlerle bir araya gelmiş, buradaki konuşmasında yapılan ÖSS’yi hatırlatarak sınavlarla ilgili açıklamada bulunmuştur.

Sayın Başbakan, AA’nın geçtiği habere göre;

—En güçlü liseden, fen lisesinden, Anadolu lisesinden mezun oluyor, o bile hazırlık kursuna gidiyor, bu bir garabet. Bundan ülkemin kurtulması lazım.''

—Niçin acaba öğrenciler üniversite hazırlık kurslarına giderler? Bunu anlamakta zorlanıyorum. Anlıyorum da bu sistem nasıl oluşturulmuş? Bunu kaldırmaya kalktığınız zaman acaba hangi bariyerlerle karşı karşıya kalacaksınız?''
 —Bunlar aşılacak ama milletçe buna karşı bir mücadeleyi vermemiz gerekiyor. Belki bu, birilerinin çıkarına, menfaatine ters düşebilir ama milletimin menfaatine uygun düşeceğine inanıyorum.''  demiştir.

Bu açıklamadan sonra kamuoyunun her kesiminden konu ile ilgili görüşlerimiz sorulmuş ve bununla ilgili açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur.

Türkiye’de gerek ilköğretimden ortaöğretime, gerek ortaöğretimden yükseköğretime geçişte herkesin bildiği bir arz-talep dengesizliği vardır. Bu dengesizlik talep edenler arasında bir seçme yapmayı zorunlu kılmaktadır. Bu zorunluluk da mevcut sınav sistemlerini ortaya çıkarmıştır.

Milli Eğitim Sistemimizde 1965 yılından bu yana yasal statüsü içinde varlıklarını sürdüren özel dershaneler, sistemin sonuçları olan sınav sistemleri içinde kuruluş amaçlarında belirtilen hizmetlerini sürdürerek varlıklarını daha da geliştirmişlerdir.

Bir üst öğrenim kurumuna geçişte başarılı olmak seçilecek puan değerlerine sahip olmayı gerektirmektedir. Bunu elde etmenin yolu sınavlara hazırlanmaktır. Sınavlara hazırlanmak için genellikle iki yol tercih edilmektedir. Özel dershanelere devam etmek veya özel öğretmenlerden özel ders almak…

Özel dershaneler kurumsal kimlikleri ve yasal statüleri içinde bir eğitim hizmeti yürüterek bu ihtiyacı karşılamaktadır.

Sorun Özel Dershanelerin varlığı ya da sınavlar değildir. Çünkü tüm okullarımızda özel dershanelerde verilen eğitim öğretimi aratmayacak kapsamlı, nitelikli ve sınavlarda başarıyı yakalayabilecek bir eğitim yapıldığını ve de dershanelerin olmadığını varsaydığımızda bile sorun ortadan kalkmayacaktır.

Bu kez yine özelliği olan okullara/bölümlere girmek isteyenlerin talepleri devam edecek ve bunun için ekonomik durumu uygun olanlar bir adım önde olabilmek için yüksek ücretlerle özel derslere, özel öğretmenlere yöneleceklerdir. Bu kez sadece bu olanağı bulabilen öğrenciler istedikleri bölümlere girebileceklerdir.

Bunu eğitim politikalarına yön verenler dün biliyorlardı, bugün de biliyorlar.

CNN TÜRK 14 Haziran 2008 de şu haberi geçiyor: ÖSS’nin kaldırılması ile ilgili haberlere Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik açıklık getirdi. Çelik “Kontenjan ve talep ortadayken ÖSS’yi kaldıramazsınız.” dedi. “Gerçekçi olmak lazım, halkı kandırmaya kimsenin hakkı yok.”diyen Bakan Çelik’e göre ancak sınav sistemi değişebilir.

Sayın Bakan OKS deneyiminden de biliyor ki bu “sistem” içinde sınav kaldırılamaz. Eğer sınav kaldırılamayacak ise dershanelere ihtiyaç da devam edecektir. Ya da yasa dışı, kayıt dışı olarak bugün de sürdürülen özel ders almaya yöneliş teşvik edilmiş olacaktır. Bunun çok adaletsiz olacağını söylemek için dershaneci olmaya gerek yoktur.

ÖZ-DE-BİR ve Özel dershaneler, eğitim adına yapılan ve yapılacak olan hiçbir iyileştirmenin ve atılacak olumlu adımların karşısında olmamıştır ve olmayacaktır.

Sayın Başbakanımız bir bariyerden söz ediyorsa bunun ima edildiği gibi özel dershaneler olmayacağı bilinmelidir. Özel dershaneler siyasetin aracı olmaktan ve “günah keçisi” sayılmaktan üzüntü duyuyorlar.

Esas bariyer yıllardan beri eğitim sistemimizdeki bu sorunlara yol açan nedenleri ortadan kaldıracak siyasi kararlılığın gösterilememesidir.

"Garabet"i de "sistem"in kendisinde aramak gerekmektedir.

Sayın Başbakan'ın açıklamalarından sonra kurumumuza duydukları güvenle görüşlerimize başvuran, kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür eder, kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Faruk KÖPRÜLÜ
ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Başkanı