Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
ÖZ-DE-BİR'den Öğrencilere Armağan: Meslekler Rehberi Cd'si...
1.1.2010 ÖZ-DE-BİR, ÖSS ve OKS’ye hazırlanan, yaşamlarının en önemli kararlarını verme durumunda olan gençlerimize meslek seçimlerinde yardımcı olmak için Türkiye İş Kurumu tarafından tanımı yapılan mesleklerden oluşan “Meslekler Rehberi CD’si” hazırladı. Çoğaltımı tamamlanan,  ÖZ-DE-BİR’ den öğrencilerimize armağan edilmek üzere üyelerimize ve ÖZ-DE-BİR Deneme Sınavlarına katılan kurumlara gönderilen “Meslekler Rehberi CD’si”ne  Web sitemizden de erişilebilinir...>>>>>>>
 
Gençlerin meslek seçimi ve bununla ilişkili olarak bir üst öğrenim kurumuna geçişte doğru tercih yapması, kendisi ve ailesi için önemli olduğu kadar eğitim kurumlarımız ve ülkemiz açısından da son derece önemlidir. Bu konuda verilen kararlar geleceğimizi etkilemektedir. Meslek seçimi konusunda en önemli unsurlardan biri önce bireyin kendini tanıması ise diğeri de meslekleri tanımasıdır. Meslek seçecek herkesi ilgilendireceğini düşündüğümüz bu çalışma, mesleklerin tanınmasına yardımcı olmak için hazırlanmıştır.
 
Değişen her şey gibi bu konudaki bilgiler de değişmekte, yeni meslekler ortaya çıkmaktadır. Meslekleri tanıtan ve CD’nin asıl bölümünü oluşturan içerik, Türkiye İş Kurumunun resmi web sitesindeki güncel biçimini yansıtıyor. Meslekleri; tanımı, çalışma koşulları, iş bulma olanakları, eğitim süresi, içeriği, giriş koşulları gibi başlıklar altındaki açıklamalarla tanıtan “Meslekler Rehberi” CD’sinde kullanıcılar alfabetik sıra ile istedikleri mesleğin bilgisine ulaşabilecekler.
 
Bu çalışmada, meslek seçimi konusunda çok değerli çalışmaları olan, alana önemli katkılar sunan Prof. Dr. Yıldız KUZGUN’un üniversite adayları için kaleme aldığı, meslek seçimiyle ilgilenen herkesin yararlanabileceği Meslek Seçiminde Bilinmesi Gerekenler başlıklı yazısı da yer alıyor.
 
ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk KÖPRÜLÜ’nün Sunuş Yazısıyla başlayan CD’de KÖPRÜLÜ ÖZ-DE-BİR'i: "Özel dershanelerimizi çatısı altında toplayarak 1985 yılında kurulmuş; bilimsel, çağdaş, laik ve demokratik eğitimi, Atatürk ilke ve devrimlerini savunup korumayı benimsemiş bir sivil toplum örgütü” olarak tanımlamakta… CD’nin hazırlanmasını gerekçelendirirken de  "ÖZ-DE-BİR, Kurulduğundan bu yana eğitim ve ülke çıkarlarına uygun her uygulamanın yanında, aksi her uygulamanın da karşısında olmuş, eğitim sorunlarına kafa yormuş, çözümler önermiş,  özel dershanelerin sorunlarını gündemleştirip çözmeye çalışmış, pek çok sosyal, kültürel, eğitimsel etkinlik düzenlemiş, eğitim ve öğretime yardımcı pek çok materyali de eğitim dünyamıza kazandırarak eğitime hizmetin yollarını çeşitlendirmiştir." diyerek  "Meslekler Rehberi CD’si"nin de ÖZ-DE-BİR’in bu hizmetlerinden küçük bir örnek olduğunu belirtmektedir.
 
Başkan Faruk KÖPRÜLÜ sunuş yazısını, "Meslek seçimine katkı vermesi ve başarı dilekleriyle bitirirken  "Meslekler Rehberi CD’si" ni hazırlayan Eskişehir Gelişim İlköğretim Dershanesine, içeriği sağlayan Türkiye İş Kurumuna ve yazısının kullanılmasına izin veren Sayın KUZGUN’a teşekkürlerini belirtiyor.