Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
ÖZDEBİR’DEN AÇIKLAMA
21.3.2020

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler ve zora giren sektörlere yapılacak ekonomik desteklerle ilgili açıklamalarda -19 farklı sektör içerisinde- Özel Öğretim Kurumlarının yer almaması biz özel öğretimcilerde de hayal kırıklığı yaratmıştır.

Tüm özel eğitim öğretim kurumları olarak bu süreçte hiç ara vermeden çocuklarımıza farklı kanallarla ulaşarak hazırladığımız ders videolarını izletiyor, onlara evlerinde denemeler çözdürüyor, öğrencilerle velilerle görüşmeler yaparak uzaktan kesintisiz olarak eğitime devam ediyoruz.

Salgının toplumsal yaşamımızda yarattığı pek çok olumsuz etkinin yanısıra  bizler de velilerin öğrenci taksitlerini, yemek ve servis ödemelerini aksatmalarından duyduğumuz kaygıyla taahhüt ettiğimiz ödemeleri nasıl yapacağımızı düşünüyoruz.

Çalışanlarımızın SSK, KDV ve maaş ödemelerini yapmakta da zorlanacağız. Okul öncesi eğitim kurumları (kreşler, anaokulları), özel okullar, özel öğretim kursları, kişisel gelişim kursları ve diğer özel eğitim öğretim kurumları olarak aynı zorluklarla karşı karşıyayız.

Koronavirüs salgını sonrası ortaya çıkan bu durumu ve sektörün sıkıntılarını Sayın Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürümüzle paylaşarak aşağıdaki taleplerimizi ilettik ve bu taleplerin Milli Eğitim Bakan Yardımcımıza iletildiğini öğrendik.

Taleplerimiz:

1-   Eğitim kurumlarımızda 3 aylık süre boyunca SSK, KDV, Muhtasar giderleriyle çalışanlarımızın maaşlarının tamamının ya da en az %50’sinin karşılanması

2-   KDV oranlarının eğitim sektöründe de %1’e düşürülmesi

3-   Eğitim yatırımları için kredi kullanan tüm işletmeci arkadaşlarımızın kredi borçlarının 6 ay süreyle ertelenmesi

4-   Kurumlarımızın kapalı olduğu süre boyunca kira giderlerinin karşılanması

Öncelikli dileğimiz,  ülkemizin içerisinde bulunduğu bu zor sürecin sağlıklı bir biçimde atlatılmasıdır.

Özel öğretim kurumlarımızın da bu zor süreçten başarıyla çıkabileceklerine ve gerekli desteği bulabileceklerine inanıyoruz.

Saygılarımızla           

21 Mart 2020

 

Naci ATALAY

ÖZDEBİR Yönetim Kurulu Başkanı