Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
Özel Dershane Derneklerinden Ortak Rapor!..
17.10.2012 Özel dershane dernekleri ÖZ-DE-BİR, GÜVENDER, TÖDER Dershanelerle ilgili tartışmalara ışık tutmak amacıyla “Özel Dershaneler” başlıklı ortak bir rapor hazırladı.16 sayfadan oluşan Raporda;
- Dünyada/Ülkemizde Özel Dershaneler
- Dershanelere Neden Talep Var?
- Dershaneler Neden Eleştiriliyor?
- Özel Dershaneler Neden Sistem İçinde Kalmalıdır?
- Aileler Niçin Ek Eğitim Desteğine İhtiyaç Duyuyor?
- Kademeler Arası Geçiş, Sınavlar, Dershaneler !..
- Gelecekle İlgili Öneriler - Ne/Neler Yapılmalıdır?  
gibi konularla ilgili bilgi, görüş, düşünce ve önerilere yer verildi.
Dershane derneklerinin bu raporu, başta Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı olmak üzere konunun ilgililerine sunmak istiyorlar.Raporun Sunuş Bölümü:
Eğitim sistemimizde sınav ve özel dershane konuları yıllardır en çok konuşulan, tartışılan konular arasındadır.
Sınavlarla ilgili olarak yenileri belleklerimizde olduğu için eski bir örnek:
•    Tarih: 4 Ağustos 1962.
Son Havadis gazetesinin manşeti: “Gelecek sene liselerdeki ‘çeşitli olgunluk imtihanları sistemi’ tatbik edilince ÜNİVERSİTELERE GİRİŞ İMTİHANLARI KALKACAK Lise tedrisatında değişiklik yapılacak” ifadesiyle verilmiş…
•    Dershaneler için önemli bir yıl… 1983:
Özel dershanelerin kapatılmasına yönelik bir yasa tasarısı kurucu meclisin gündemine getirilmiş. Kurucu Meclis’in reddettiği teklif Milli Güvenlik Konseyi’nce veto edilerek 16 Haziran 1983 tarih ve 2843 sayılı Yasa’yla, yeni özel dershane açılması yasaklanmış, mevcutlarının ise 1 Ağustos 1984 tarihine kadar kapatılmasına karar verilmiştir. Bu dönemde kurulan Özal Hükümeti ise özel dershanelerin faaliyetini sürdürmesini öngören 3035 sayılı Yasa’yı 11 Temmuz 1984 tarihinde kabul ederek 2843 sayılı Yasa ile getirilen kapatma hükmünü iptal etmiştir.
Gerek sınavlar gerek dershanelerle ilgili konular eğitim sistemimizin gündeminden düşmemiştir. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sınavlara ve özel dershanelere yönelik 25 Mart 2012’de verdiği demeç ve 9.9.2012’de yaptığı açıklama ile konu yeniden tartışmaların odağına oturdu.
Sayın Başbakan’ın son açıklamasının ardından özel dershane dernekleri 17 Eylül 2012’de bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundular, konuyla ilgili ortak bir açıklama yaptılar.
Bu açıklamada:
• İşini çok iyi yapan bu kurumları, “Okula alternatif oluyor.” denilerek kapatmayı düşünmek yerine buralardaki birikimden yararlanmak ve teşvik etmek gerektiği,
• Öğrencilerin eğitime erişimini yaygınlaştıran, okul dışı zamanlarını kontrollü bir şekilde geçirmesini sağlayan dershaneler yerine bu talebin; kaçak, kontrolsüz, merdiven altı oluşumlarca karşılanacağı tehlikesi vurgulanmış,
• Yasal statüleriyle milli eğitim sistemimiz içinde yer alan dershanelerin kurucuları ÖZ-DE-BİR, GÜVENDER, TÖDER olarak özel dershaneler konusunun sektörle, eğitim yöneticileriyle tartışılmasının ülkemizin ve herkesin yararına uygun yeni seçenekler sağlayacağı belirtilmiştir.
Ülkemizde dershane konusunun sadece öğrenci velilerine getirdiği ekonomik yük veya öğrencilerin tüm zamanlarının ders çalışmakla geçmesi gibi boyutlarıyla gündeme gelmesi konuyu anlamaya ve açıklamaya yetmemektedir. Bu nedenle konunun tüm yanlarıyla tartışılması gerekmektedir.
Bu çalışmayla sektörün temsilcileri olarak özel dershane tartışmalarına bir nebze de olsa ışık tutabilmek istedik.Bilgilerinize sunarız.

“Özel Dershaneler” başlıklı ortak Raporu indirmek için tıklayınız.>>>