Online İşlem Merkezi
Giriş
Yardım       Yeni Kayıt
Sınav Sonuçları
Giriş
Yardım
Özel Dershaneler Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) Bağlı Kurumlardır...
1.1.2010 Haber Metnini Okumak İçin Tıklayınız>>>
 
Köprülü: "Özel Dershaneler Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı kurumlardır. Dolayısıyla MEB’in kılık kıyafet yönetmeliğine tabidir."
 
Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, 16.02.2008 tarihli Milliyet Gazetesi Ankara ekinde yer alan açıklamasında özel dershanelerin Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı kurumlar olduğunu vurgulayarak, " Özel dershaneler MEB’in kılık kıyafet yönetmeliğine tabidir dolayısıyla türbanlı öğrenciler giremez" dedi.
 
ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, gündemdeki türban tartışmalarını özel dershaneler açısından değerlendirdi. Milliyet’in sorularını yanıtlayan Köprülü, özel dershanelerin MEB’e bağlı kurumlar olduğunu vurgulayarak, " Özel dershaneler MEB’in yasa ve yönetmeliklerine göre çalışmalarını yürütürler, bu kurumlar MEB’in kılık kıyafet yönetmeliğine tabidir. Buna göre öğrenciler türbanla dershanelere giremez" dedi. Buna rağmen veli ve öğrencilerden, türbanlı öğrencilerin bazı dershanelere alındığına dair söylentilerin kulaklarına geldiğini belirten Köprülü, şunları kaydetti :

"Hukuki olarak türbanın dershanelere girmesi yasaktır. Bu uygulamanın da devam etmesi gerekir. Bugün üniversiteler de dahil olmak üzere tüm eğitim kurumlarında Atatürk’ün görüşlerine ve kılavuzluğuna daha çok gereksinim duyulmaktadır. Bu kurumların cumhuriyetin istediği fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür kuşaklar yetiştirme görevini yürütmeleri gerektiğini düşünmekteyim."

Semtteki şubelere;

Dershanelerin Kızılay merkezden semtlere yayılma süreci hakkında da görüş bildiren Köprülü, “şu anda sadece Ümitköy civarında 30-40 tane dershane var. Veliler ilköğretim çağındaki çocukları için, ulaşım nedeniyle bulundukları semtteki dershaneleri tercih etmeye başladılar. Velilerin bu yaştaki çocukları Kızılay’daki içkili mekanların olduğu bölgelere göndermek istememeleri gayet doğal” diye konuştu. Şu anda başkentte yasal olarak 550 dershanenin bulunduğunu belirten Köprülü, şunları kaydetti:

"Eskiden hukuken, açılacak dershanenin 200 metre yakınında kahvehane, içkili yer ve benzeri mekanlar bulunmaması gerekiyordu. Bu uygulama kaldırılınca dershane sayısı birden arttı. Bunun sonucunda kurumlar, öğrenciden alınan ücret üzerinden rekabet eder hale geldiler. Hizmetteki kalite de bundan olumsuz etkilendi."
 
İsim satan dershaneler;

Dershanelerin karşılaştığı bir diğer sorunun isim satarak büyüyen kurumlar olduğunu belirten Köprülü, aynı hizmet kalitesinin bütün şubelere taşınmadığını kaydetti. Köprülü, bir il veya ilçedeki başarılı bir öğrencinin bütün şubeler tarafından sahiplenilerek kamuoyunu yanıltıcı bir reklam kampanyası yürütüldüğünü söyledi. Bazı dershanelerin ise çok başarılı öğrencileri ‘ burs veriyoruz’ adı altında ücretsiz okuttuklarını ifade eden Köprülü, " Bu tip dershanelerin, öğrencinin başarısını kendilerinin başarısı gibi göstermeleri sektörümüz için sıkıntı kaynağı olmaktadır" dedi.
 
Haber Metnini Okumak İçin Tıklayınız>>>